вівторок, 3 червня 2025 р.

Червоний, чорний - нові акценти традиційного книжкарства



Images by @MZarzhytska on X

Автор Марія Заржицька

Мода на книжковий дизайн з'являється в царині мистецтва, що першим відгукується на ідейний ефір. І тут ми дозволимо собі нагадати, що платонівський світ ідей - таке ж беззаперечне явище, як і їхнє матеріальне вираження.

Червоний і чорний в українському книжкарстві цього сезону набувають особливої глибини та гармонійності в поєднанні з кольорами вогню - жовтим та жовтогарячим, а білий підкреслює кожен відтінок, надаючи автентичності й повноти бачення. 

Врешті, ми приходимо до власних гам і форм оздоблення книг, перестаючи боятись неринковості - й отримуємо натовпи вдячних читачів, готових відкрити знайомі книги в новому форматі.

Цього Арсеналу "Чорна рада" Пантелеймона Куліша вийшла з напівтемряви бібліотечних полиць, що пахнуть медом старовини - в форматі, який переносить у самі-самісінькі літа подій. І навіть раніше, коли Україна ще не усвідомлювала, до чого йде, прийнявши панування литовських князів.

У подачі оновленої "Чорної ради" від Readberry ми бачимо і обкладинку, і форзац, і текст в єдиному стилі, який описує шлях України крізь коридори завойовників. Шлях смирення й гідності, омани та виправдання, страху та радості відкриттів, глупоти та мудрості, терпіння до супротивника і рішучості в боротьбі, що не знає компромісів. І килимове мистецтво, цьогоріч презентоване видавництвом "Родовід", лише поглиблює спогади.

Одними з першопрохідців цієї весни виявились "КСД", які ще на "Книжковій Країні" подали колекцію "Перлини української класики" у петриківському стилі. 

Щодо традиційного червоного, тут і "Берестечко" Ліни Костенко, і "Арабески" Сергія Жадана, і його перший поетичний фоліант постали в ошатній версії твердої обкладинки, яка перекликається з "Українськими регіональними літописами" серед новинок, представлених на Книжковому Арсеналі цього року.

Гра відтінками червоного - мабуть, найулюбленіша в українському мистецтві. А чорне піддається нам в графічних рішеннях артбуків, яким приділимо окрему увагу.

До речі, класичну версію чорно-білого цього року задає "Смолоскип". Гірка й болюча тема Розстріляного Відродження набуває форм сподівання на те, що ми, врешті, припинимо нищити незручне. На те, що ми припинимо уникати тем, які, неначе навмисно, подаються темами страху, жаского суму та відчаю. На те, що ми, врешті, припинимо підміняти поняття свободи й почнемо звати речі своїми іменами.

Творець - найцінніше, що є в кожному з нас, і підміняти творчість дарком означає оману куди гіршу, аніж мали до того. Тема "Голоси" від "Землі поетів" відсилає нас до плідності, й тільки. Артбуки в сучасному стилі продовжують тему народної графіки, вплітають наївне й дитяче мистецтво, поза межами тотального контролю та гніту, замаскованого під турботу. 


АртКава в Instagram - ще більше візії!

Тут може бути огляд вашої події.

Умови співпраці - в листуванні 

mariazarzhytska@ukr.net









Немає коментарів:

Дописати коментар

Ексклюзивна тема - Буття поета

Просто на Покрову: марафон spero