Автор Марія Заржицька
Репортаж місяця - травень 2024 квітень березень
Багато хто здивується, що Толкін, насправді, не є дитячим письменником. В академізованому британському суспільстві його дебют сприйняли саме так, але він не надто заперечував.
Досвідчений учений-лінгвіст, Толкін усіляко намагався - і це йому, справді, вдавалось не лише в книгах - знайти особливу мову спілкування з читачем. Він умів бути терплячим і з видавцями, але все ж таки потерпів, - як через особливості тодішнього ринку, так і через кон’юнктуру, шахрайство й неспівпадіння власних очікувань з реаліями.
Загалом, Толкінові щастило з видавцями - хіба що, крім останніх років, коли було засноване власне сімейне видавництво Tolkien Estate. Чому “батько фентезі” та його потомки вирішили автономізуватись від медіагіганта HarperCollins, чому на ринку існує така плутанина з виданнями, й чи весь це життєвий легендаріум Толкіна, розповідаємо в заключному спецрепортажі весни.
Allen & Unwin: майже родинний зв’язок
Така вже на Заході традиція, - і в нас вона була - створювати ніким не засуджувані, цілком легальні й поважні сімейні бізнеси. В 1897 році батько першого видавця Толкіна, будівельник Джордж Аллен, за підтримки відомого британського письменника Джона Раскіна відкриває в Лондоні George Allen & Sons.
В 1911 році компанія продала контрольний пакет аристократу Анвіну і стала називатись George Allen & Unwin.
Сер Стенлі Анвін у 1937 році згодився надрукувати “Гобіта” на правах дитячої книги, додрукував його і перевидав, пройшовши разом із Толкіним усі кошмари Другої світової. Втім, зі з’явленням “Володаря перснів” між видавцем та письменником загострились суперечності, які ледь не призвели до переходу в інше видавництво.
Так і ні
Випускник Єльського університету, Мілтон Волдмен, американець, що став літературним радником двох британських видавництв - Longman, Green та William Collins, Sons & Co - у 1949 році отримав рукопис “Сильмариліона”, що народився з “Книги втрачених сказань” і ще не був готовим до видання.
Чому ж Толкін вирішив передати рукопис очевидному лоббісту конкурентів Анвіна? Якщо заглянути в ситуацію, можна побачити щось більше, ніж роялті.
Вочевидь, Анвін, який від початку прагнув захистити інтереси видавців у режимі paper rationing, припинив боротьбу за ресурси з медійниками, що штампували стоси преси на користь перемоги. Толкін, який пережив утрату першого видання “Гобіта” через гітлерівські бомбардування, уже готував продовження і початок історії, мабуть, сподіваючись, що з кінцем війни британський уряд змінить політику щодо паперу для видавництв.
Утім, до 1949 року ситуація суттєво не змінилась. Анвін апелював не лише до державних, а й до ринкових вимог, у яких зубожілий читач не міг одразу купити видання великого об’єму - тобто, книгу, яка містила кілька творів. А Толкін, якому хотілось, аби його книги опинились у читачів якнайскоріше - і це нормально, в тодішніх умовах - прагнув саме однократності. Йому дуже часто доводилось у своєму житті чекати щасливого випадку.
Не варто забувати, що Толкін був ученим, які без особливої напруги можуть управлятись із товстими книгами. Він був мовознавцем та ілюстратором, що дозволяло знизити вартість книги, розумівся на суто книгознавчій економії, коли однократна велика ціна менше, у підсумку, за ціну розрізнених видань.
Утім, побоювання видавця не продати потрібну кількість книг у Великій Британії того часу притомили Толкіна. Він зважився на крок, який не зміг би зробити без певного роду переконаності. Волдмен зацікавився рукописом і обіцяв відстоювати ідею повного видання - “Володар перснів” та “Сильмариліон” (ще тодішній легендаріум), уже вдруге відхилений Анвіном як доповнення до основної книги.
Варто зазначити, що в детальному описі цієї драматичної історії біограф Толкіна, Г.Карпентер, урешті, виходить за рамки псевдорелігійного академізму і зважується на гострі кути. І знову католицькі кола зіграли в цій історії провідну роль. З Волдменом Толкіна знайомить отець Джервейз Метью, що викладав ув Оксфорді та Каліфорнії.
Волдмен бере рукопис Толкіна, хоча не приховує стурбованості обсягом. Утім, це звучало не як вартість, оскільки Колінзи були багатшими за інших видавців того часу і могли дозволити собі “паперові розкоші”. Втім, власник Collins розкошував не лише папером, а й обіцянками на користь отримання прав.
У підсумку, Толкіна почали переконувати в необхідності скоротити “Володаря Перснів” на користь “Сильмариліону”. Перед цим він устиг полякати Анвіна втомою від власного творіння і навіть удатись до маніпуляцій на користь, як йому здавалось, вигідної пропозиції проти “скупого лицаря”.
Єдине, що випадає з уваги - шотландське пресвітеріанське коріння Колінзів, яке, мабуть, зовсім не засмутило отця Джервейза Метью, ба, навпаки, надихнуло.
Втім, суто пресвітеріанська любов до скорочень зіграла проти католицьких кіл злий жарт. На додачу, Толкін завершив твір, Волдмен, уже директор Collins, і сам власник видавництва перекладали одне на одного відповідальність за рішення в умовах зростання цін на папір.
Тим часом Анвіни спокійно дочекалися “повернення короля” і видали - хоч і не без нових драм - у 1954-55 рр. “Володаря перснів” на британському ринку. Втім, Толкіна винуватити, по суті, не було за що. Він був безкінечно відданим справі, в яку вкладав сили надлюдської можливості.
Щоправда, і Анвіни, і Коллінзи, врешті, опинились в пащі одного з найсильніших хижаків американського ринку. Це Руперт Мердок, гіпермедійник епохи гучних поглинань 80-х, власник News Corporation. В 1990 році, внаслідок остаточного злиття трьох видавничих домів, утворився HarperCollins. Allen & Unwin залишились відносно незалежною компанією в Австралії.
Усе, що стосується візуалізації творів Толкіна самим автором, а також дизайну обкладинок, зазнавало постійних обмежень, - здавалося б, через фінансову необхідність, але, врешті, письменник припиняє воювати з видавцями на цю тему, ще й яким ризикованим способом.
На межі
Що стосується боротьби Толкіна за власність над творами, вона почалась іще з 1969 року, коли він продав права на екранізацію американській компанії United Artists. Із цього почалися тривалі тани за екранізацію Толкіна, що, виявляється, зовсім не був у дружніх стосунках з Пітером Джексоном.
В результаті, HarperCollins, один з учасників “великої видавничої п'ятірки” підтримав судову справу The Tolkien Trust проти New Line Cinema - однієї з п’яти великих кінокомпаній США. Справа стосувалась отримання Толкінами роялті від екранізації Джексона, що принесла шалені прибутки по всьому світу. Врешті, обидві компанії дійшли згоди - на той час, із Warner Bros.
Що стосується біографічного фільму "Толкін" та його зняття з прокату в Україні, - схоже, не обійшлося без втручання Мордора, хоч фільм отримав схвальні відгуки глядачів перед тим.
Заклик не бути злом учергове лунає по обидва боки Атлантики. Ukrainian Film Distribution (колишній Геміні Фільм Україна із німецько-російським капіталом) та кіногігант 20 Century Fox, що не гребує знімати серіали про зло вищого гатунку - все ще не засторога для тих, хто друкує виправдання цього зла в коштовному дизайні.
The Tolkien Estate виникла як компанія, що управляє літературною спадщиною Дж.Р.Р.Толкіна після його смерті в 1973 році - одначе, не всією на даний момент. Так, “Сильмариліон”, подальші твори, оригінальні карти до "Володаря перснів" та записки були видані Кристофером Толкіном, сином свого батька, в той час як Harper & Collins лишається англомовним видавцем “Володаря перснів” та “Гобіта” у різних дизайнерських варіаціях.
КнижКава в Telegram -
не пропустіть нашого вівторка!
Жодного спаму.
Один тиждень - одна новина.
Тут може бути огляд вашої події.
Умови співпраці - в листуванні
mariazarzhytska@ukr.net