вівторок, 28 січня 2025 р.

E-book: ціна ергономіки й не тільки

Image by Pixabay
 

Автор: Марія Заржицька


“Чому електронна книга коштує не набагато дешевше, аніж паперова?” - це питання хвилює український ринок з того часу, коли цифрові видання стали активно продавати в наших онлайн-магазинах. До того ми воліли читати їх безкоштовно, аж поки не зіткнулися з необхідністю оплачувати роботу вітчизняних книговидавців.

Минулого тижня ми говорили, на яких пристроях або в яких додатках читати електронні книги, в чому полягає значення формату, версії та можливості скачування. Сьогодні визначаємось із питанням ціни, яку ми готові платити за кожне окреме електронне видання.


Вартість електронної книги


Як правило, електронна книга іде в комплекті з паперовою - тобто, її можна придбати разом або окремо, або обрати лише одну версію, яка вам підходить. В деяких випадках книга пропонується лише цифровим форматом - це можуть бути майданчики видавництв, що пропонують виключно електронні книги, або видання, що з певних причин не може бути опубліковане в паперовій формі.


Інколи електронну версію, і тільки, обирають самі автори, прагнучи поширити свою книгу в найкоротші терміни й мати доступ до аналітики продажів уроздріб. Звісно ж, в такий тип продажу вкладається більше зусиль за короткий період часу, й книга може коштувати на якихось 100 грн. дешевше за паперову.


Загалом, усе визначається домовленостями автора і видавництва, - і добре, якщо письменник має досвідченого консультанта з продажу подібної літератури, а не покладається виключно на чуття власної безсмертної слави.


“Але чому одні електронні книги коштують так дорого, а інші - так дешево?” - не вгамується уважний читач. Найбільш неоднозначне питання, що виникає при усвідомленні цінового волюнтаризму на книжковому ринку, змушує роздивитись паперові розкладки, де вартість далеко не завжди визначається рівнем тексту чи автора. 


Насамперед, ціна електронної книги свідчить про те, що вона пройшла через видавництво. Так, електронна книга - теж видання, і, незважаючи на те, що автор надсилає у видавництво файл, його мають зверстати, оформити як справжню книгу і адаптувати під програми, які зчитають його у вас в телефоні або в рідері. 


Зарубіжні цифрові видання можуть коштувати дорого для нас, головним чином, через неспівставність цін на українському і тамтешньому ринку. Українські видання, в середньому, коштують до 10 у.о., а зарубіжне може сягати 20 і вище. Питання в тому, наскільки цінним для вас є саме це видання, і тут потрібно міркувати, як справжній західний покупець:

  • необхідність
  • терміновість
  • можливість заміни аналогом
  • рідкісність
  • авторитет письменника для вас
  • мова видання
  • видання як таке - видавництво, шрифт, перекладач, ілюстрації тошо.
  • формат файлу, зчитуваність його на вашому пристрої.


Чим вища вартість електронної книги, тим більше роботи в неї вкладено, але й тут є підводні камені.


Ціна й вартість


Сучасне книговидавництво - великий конвеєр, в якому досить чітко відпрацьовані схеми редагування, коректури й перекладу. Величезною бідою є знецінення інституту художнього письма та редагування, через що значна кількість текстів виглядає просто приведеними до єдиного знаменника - але якого?


Коли автор тільки пише, але не редагує, він ризикує пройти через цей конвеєр, ще й з утратами, які свідчать лише про сліпу готовність редакторів виконувати будь-які безглузді рекомендації або йти на повідку в істеричного читача, що ладен вбачати світову загрозу в кожній “не там” поставленій комі. 


З іншого боку, власна робота автора над твором, що приймається у видавництво, як є - його власна робота, якою б вона не була досконалою. До уваги береться також популярність теми, тому книги у вузьких або т.з. “застарілих” тематиках виявляються напрочуд дешевими. 


При визначенні цін на такі видання орієнтуються не лише на попит, а й на те, що книга продаватиметься довго, не півроку й не рік, і ареал її охоплення буде ширшим чи глибшим, аніж у масліту.


Знову ж таки, ця дешевизна не завжди буває дарунком долі. Зауважте, що купівля кожного формату одного й того самого видання коштує нової оплати, а для заміни помилково придбаного формату потрібні тривалі перемовини з техпідтримкою. 


Ілюстрація та дизайн - ще один фактор ціни. Книги з високою вартістю виглядають як відцифровані копії паперових книг, а книги, надруковані зі зверстаного файлу, мають спрощений вигляд. 


Гранти, виділені на книгу - не дарунок, а інвестиції. Одні видання розраховані на масовість продажу, а інші - на швидкість, тому ціни на старті й на розпродажу можуть суттєво різнитись по магазинах. 


Дистрибутивна ціна, визначена мережею розповсюдження “видавництво - магазини”, як правило, однакова на старті й змінюється через півроку-рік, - причому, як у бік зниження, так і у бік зростання. 


До того ж, у ціну книг з електронного ринку закладається страховка від піратства - як авансова, так і реальна, в залежності від технічних та фінансових можливостей видавництва. Частина видавців доповнює видання ліцензійним ключем, обмеженнями на копіювання і трекінгом контенту, який виявляють на сторонніх ресурсах.


Програми лояльності: в нас і в них


Український ринок є доволі щедрим на знижки та бонуси - і це поряд із ціною, що за іноземними мірками вважається більш ніж доступною. Гранти на видання іноземної літератури в Україні знижують ціну їхніх книг для нас, - більш того, майже зрівнюють її з ціною вітчизняної літератури, але останню ми ще й досі можемо читати дешевше.


Йдеться про класику, доступну на сайтах без скачування - а от якщо ви захочете придбати видання, скажімо, українських класиків чи сучасників у вигляді колекції, доведеться витратити чималий час на пошуки цифрової версії. В нас поки що бракує комплексних пропозицій такого штибу.


З іноземними книгами українською, здавалося б, немає проблем, окрім однієї - літературна цінність, або наповнення гарної обгортки. На жаль, більшість з того, що пропонується, може опинитись під різаком утилізаційних машин, і це ще одна частина неприємної реальності для масової літератури на т.з. цивілізованому ринку.


Частка електронних видань в іноземному сегменті не така вже й велика. Думка про те, що автори побоюються піратства, не витримує серйозної критики - спіратити, за бажання, можна й паперове видання. Ми готові купувати кота в яскравому паперовому мішечку, - отже, вони готові нам його продавати.


За таких умов доводиться рости, як покупцям, і формувати власні споживчі вимоги. Практика читання безкоштовних уривків є найдієвішим способом переконатись у своєму бажанні придбати книгу, а от місяць безкоштовного читання не означає, що ви його ніколи не оплатите. 


Щодо шаленої вартості іншомовних книг, варто запам'ятати - якщо ви купуєте таку книгу, значить, погоджуєтеся з її цінністю, а якщо шукаєте дешевше, значить, ця покупка не є такою вже терміновою. Одна справа - читати в оригіналі Толкіна чи Шекспіра, й інша - авторів, що їх можна придбати по 3-4 на вагу в секонд-хенді. І мову на сучасному рівні вивчите, й на відпустку вистачить, і не шкода буде подарувати місцевій бібліотеці.


Одним з гарних способів знизити ціну на книги, не чекаючи розпродажу, є бонусна програма - тож, якщо магазин пропонує, користуйтесь. Тим паче, звична для нас практика не є звичною за кордоном. Там ще досі віддають перевагу традиційним способам втримання клієнтів - знижкам, подарункам та спеціальним пропозиціям.


Щодо відгуків на зарубіжному ринку, політика “або добре, або нічого” тхне покійником, але це не означає, що потрібно приховувати чесну оцінку - чи буде вона видною широкому загалу, чи ні. З іншого боку, “одне слово - тисячу фунтів” теж має сенс, і розкидатися пожертвами з вас ніхто не вимагає. 


В наступній публікації оглянемо найбільші магазини світу, де можна придбати електронні книги, а також бібліотеки, де є можливість прочитати рідкісні видання повністю й безкоштовно.


КнижКава в Telegram - не пропустіть нашого вівторка!

Жодного спаму.

Один тиждень - одна новина.


Тут може бути огляд вашої події.

Умови співпраці - в листуванні 

mariazarzhytska@ukr.net


вівторок, 21 січня 2025 р.

E-book: технологія зміни простору

Image by u_d7hddm5o on Pixabay

На сучасному книжковому ринку паперова й електронна книга зробилися затятими конкурентами. Справа не лише у вартості чи зручності користування, але у відчутті контролю. Світ споживання стає настільки мінливим, що читач не знає, чи зможе завтра знайти улюблену книгу або автора, і що взагалі станеться з його бібліотекою.

Електронна книга: ризик мобільності


Наші читацькі звички, насамперед, визначають те, якою версією книги ми хочемо користуватись. Більшість читачів успішно поєднують у своїй бібліотеці паперові та електронні версії книг, але в бік останніх схиляють, якнайменше, дві характерні проблеми сучасності.


Через дороговизну власного житла значна кількість людей змушена обмежити володіння речами. Окрім того, життя у великих містах і значна завантаженість часу змушують людей читати буквально на ходу. Хтось не має доступу до великих бібліотек та магазинів паперової книги, вільних коштів на придбання меблів чи достатньо місця в приміщенні для зберігання видань на папері.


Все це - аргументи на користь вибору електронної версії книг, з якими, всупереч відомому міфу, зручно взаємодіяти, й варто лише визначити для себе умови комфортного користування. Це й пристрій для читання, і режим, і особливості вашого здоров’я - наприклад, спеціальні окуляри для користування гаджетами, чи регулювання яскравості дисплею або ресурси для копіювання, на випадок втрати гаджету й пошкодження файлу. 


До речі, останні відкриття з fb2 та djvu форматами змушують замислитись найсміливіших - в усякому разі, про те, звідки ці файли отримані. Питання, чи існує сторонній код у розробках, які з нещодавнього часу активно пропагуються їх творцями (наприклад, ЛитРес на Ридли), залишається відкритим, але відсутність захисту від копіювання хоч якось заспокоює.


Втім, якщо й досі хвилюєтесь, згадайте про mobi й azw, які Amazon більше не збирається підтримувати. 


Дві сторони одного адаптиву


Окрім цього, важливо, яку книгу ви обираєте для користування, і де її читаєте. Електронною книгою вважається будь-яке видання, опубліковане за допомогою цифрових пристроїв, - тож, ви можете читати з сайта чи скачувати файл на власний телефон, обирати текстову або аудіоверсію книги, платні чи безкоштовні видання.


Більш того, світ електронного читання не обмежується лише книгами, випущеними у видавництві. Їхній недолік - відсутність можливості зробити швидку редактуру після виходу книги. Тож, у випадку авторської, перекладацької чи редакційної помилки доводиться чекати перевидання. 


Насправді, чимала кількість авторів розповсюджує свої книги без участі видавництв, маючи доступ до власних творів, до аналітики та миттєвого редагування. В таких виданнях - навіть якщо вони є тільки на сайті, без можливості скачати книгу - зміни вносяться регулярно чи періодично, і автор повідомляє аудиторію, коли вони відбулися.


Частина електронних книг випускається в аудіоформаті, й це хоча б частково знімає проблему перекладу, наприклад, шрифтом Брайля або уможливлює знайомство зі світом літератури для тих, хто постійно в русі. Створенням аудіосеріалів займаються професійні актори та медійники.


Більш того, читацька поведінка у постінформаційній ері свідчить про схильність занурюватися у книги замість спілкування, що викликає високий рівень стресу, або використовувати електронне читання як замісну терапію залежності від ігор чи соціальних мереж. 


Позаяк, електронні книги не позбавляють людину соціальності. Навіть при надмірній зануреності в читання користувачі цифрових видань знаходять собі однодумців, створюють спільноти й книжкові клуби, активно дописують відгуки й відвідують книжкові магазини.


В умовах війни читання паперових книг ускладнюється перебоями з електроенергією, й багато хто воліє витратити заряд свого гаджету на знайомство з новим чи зустріч зі старим, улюбленим книгохітом. Проблема полягає лише в одному - як закінчити читання, але й тут ринок спішить на допомогу з додатками для регуляції часу.


Пристрої та додатки для читання


Будь-який читач цифрового контенту зтикався з проблемою відволікань, і вирішити її можна кількома способами. 


По-перше, це виведення електронної бібліотеки в окремий гаджет - рідер, спеціально створений для комфортного читання й зберігання великої кількості книг.


По-друге, складання індивідуальних читацьких планів, які не викликають тривожності. Остання аж дуже схожа на шкільний невроз, - тому, якщо ви регулярно відчуваєте дискомфорт через недостатню, як вам здається, кількість прочитаного, варто не лише змінити графік читання. 


По-третє, зменшення кількості прочитаного за один прийом. Закидання книг та тривалі прогалини в читанні пов’язані з недостатнім почуттям міри й ілюзією безмежності власних сил.


Під час вибору рідера читачі зтикаються не лише з проблемою якості, але й з необхідністю враховувати формати файлів, які зчитуються пристроєм без необхідності змін. Будь-яке переформатування - ризик втрати чи пошкодження інформації, а також небажаних дій сторонніх сервісів. 


Крім того, важливим є безперебійний доступ з пристрою до магазинів, де читач звик купувати книги, або до сайтів, на яких розташовані улюблені видання. 


Представляємо перелік рідерів, що досі активно використовуються читачами:


  1. Kindle

  2. Pocketbook

  3. Kobo Rakuten

  4. Onyx

  5. InkBook

  6. Huawei


Формати файлів та способи користування


Звісно, активний читач за відсутності інших умов погодиться читати в Notepad, - але теперішній вибір форматів не визначає остаточною необхідністю жодного додатку. 


Найбільш популярними лишаються формати pdf, epub та Kindle, а для літератури, що не перевидається або видається обмеженими тиражами - документарні (doc, docx) та навіть текстові txt-формати. 


Цінність останніх не варто занижувати. Документарні та текстові формати легко зчитуються на старих пристроях, і їх набагато простіше змінити, аніж формати наступних поколінь. До того ж, у таких форматах буває більше візуальної привабливості, й вони не потребують жодного спеціального додатку.


Програми для читання електронних книг вирішують проблему зручності користування файлом, коли треба швидко перемикатися між главами, зносками, щось запам’ятовувати або знаходити потрібне місце в книзі. Частина з додатків має трекінг та статистику, але це загрожує особливим видом залежності від читання, який ми описували у попередніх випусках. 


Додатки, що дають можливість читати електронні книги, поділяються на ті, в яких ви можете придбати нові видання, й ті, які зосереджені виключно на процесі читання. Перші належать магазинам або бібліотекам, другі створюються як незалежні проекти, в яких роль реклами відводиться читацьким уподобанням.


Якщо рахувати кількість сучасних додатків для читання, вона сягне півсотні й навіть більше. Звісно, в таких умовах розробники замислюються про доходи й починають грати на рекомендаціях - тому не варто аж так довіряти популярним тенденціям. Важливо, чи задовольняє додаток саме ваші читацькі потреби.


Нижче - перелік додатків для читання, що є найбільш популярними в Україні, призначені для трекінгу та / або читання / прослуховування книг всередині додатку. 


  1. Абук

  2. Amazon Kindle

  3. Apple Books

  4. Audible

  5. BookFusion

  6. BookMory

  7. Booknet

  8. Bookshelf

  9. Cool Reader

  10. Goodreads

  11. Google Books

  12. eReader Prestigio

  13. Everand

  14. Fable

  15. Freda

  16. Kindle

  17. Kobo Books

  18. Librarius

  19. Megogo 

  20. WebToon

  21. Month Read

  22. Moon + Reader

  23. Pdf Reader

  24. Readera

  25. Read More

  26. Rork

  27. Play Books

  28. The Story Graph

  29. Wattpad

  30. Yakaboo


Дякуємо @A_E_Black on X за ініціативу в опитуванні користувачів. У нашій наступній публікації будемо говорити про те, чому електронні книги коштують саме стільки. Це стане друга з трьох зимових публікацій на тему, яка, сподіваємося, зрушить з місця проблему хатніх книжкових валів.


КнижКава в Telegram - не пропустіть нашого вівторка!

Жодного спаму.

Один тиждень - одна новина.


Тут може бути огляд вашої події.

Умови співпраці - в листуванні 

mariazarzhytska@ukr.net

вівторок, 14 січня 2025 р.

Творча криза: втекти з в’язниці



Будь-якого понеділка знайдеться тема, якої не хочемо торкатись і відкладаємо на вівторок. А там що? А там ми, з досвідом розгубленості перед купою справ і необхідністю маневрувати від самоутиску. Тож, говоримо, як і раніше тут, про зміну звичних способів бути автором і самозбереження там, де заборонено ламати вашу особистість.

В будь-якому депресивному стані важливо, як людина відчуває себе. Тут важливо не плутати почуття, тобто, наші емоції, й відчуття, що можна представити в образах ситуації. 

Депресія, тобто, стан пригніченості, відчувається не за готовими шаблонами, - втім, якщо ви знайшли образ для свого стану, намагайтеся одразу занотовувати або замальовувати його. Чимало письменників трансформувало свої переживання під час пригнічених станів у твори, що отримали світове визнання.

Знати й визнати


Визнання, і справді, можна створити. Спитайте себе, що для вас важливо. Наявність інтересу, рівень інтересу, якість інтересу - все це можна виміряти й проаналізувати навіть там, де, здавалося б, цей процес від вас не залежить. 

Натомість, багато сучасних авторів задовольняються лише цифрами переглядів на безкоштовних майданчиках для публікацій, які гарантують (і те, не всі), що ваше ім’я та твір вийдуть в пошук за директними запитами. Втім, найбільшу вагу для пошуковиків мають зовнішні посилання та активність у соцмережах, що часто є одним і тим самим процесом. 

При цих словах у багатьох авторів депресія може посилитись, але тільки з однієї причини - ви, не народжені бути промоутером, картаєте себе за це. Шалений ейблізм сучасності стає напрочуд тиранічним, ще й у ринкових умовах. Зайцю погано від того, що він не вовк, а вовку сумно через примерзлий хвіст і прудкість заячих лап.

Це, справді, аболіціоністське задоволення - послати піар-менеджмент рабовласників і дозволити собі жити власним життям.


Зворотний зв’язок павука


В наш час письменників змушують бути гіперсоціальними, або, навпаки, асоціальними, підкидаючи все нові й нові методики захисту особистих кордонів. Все більше молодих авторів скаржаться на дивний підхід видавництв, які, замість тверезої ринкової оцінки пропонованого їм контенту, відправляють письменників у соцмережі, набирати собі прихильників авансом. 


Досить імовірно, що таким непорядним способом вас намагаються використати в якості об’єкта дослідження з маркетингових технологій, навіть не думаючи про те, що означає підірвати довіру читача. Я б радила взагалі не укладати домовленостей з такими видавництвами або переконатись, що це їх єдина помилка в стратегії. У більшості випадків реалії показують системні помилки.


Отже, беремо за правило одразу - автор з ненаписаною книгою, що не має досвіду в сфері маркетингу або продажів, уникає долі київських новобудов. Пишіть синопсиси, редагуйте контент, готуйте його до публікації за правилами, оголошеними видавництвом, збирайте кількість відмов з роздруківкою і архівуванням, - і, якщо хочете, робіть самвидав, але не чіпайте ринок. Будь-ласка, не чіпайте ринок. Жити згідно законів експериментальної країни в літературі не вийде.



Творчість і пресинг цифр


“Ми робимо не лише те, на що здатні”, - скаже будь-хто, змушений поєднувати творчість з безліччю інших справ. І добре, що сучасна людина все більше звертає увагу на те, в яких умовах живе, і що їй потрібно, аби елементарні та соціальні потреби не скніли у кутку. І кожен з нас помічав, як дратується від недосконалості та незавершеності, й, врешті, доходить висновку, що самість - це смерть.


Я, справді, дуже шаную людей, які охоче допомагають своїм знайомим креативщикам у побуті, й творчих особистостей, здатних вирватись із власного фандому для терапії клінінгом, кейтерингом та ландшафтним дизайном. 


Мені страшенно подобаються люди, які питають, скільки часу читач проводить за їхньою книгою, і що буде, коли взагалі не висувати свою особистість поперед книги або проводити час у натхненній роботі замість ліпити злі вареники. Я захоплююся людьми, що пхають носа в аналітику і хочуть знати, що це означає для їхньої роботи. 


Аналітика продажів, та й самі продажі, відбуваються за певними законами, що спираються на знання про цільову аудиторію, але це ще далеко не все. Окрім точних знань, існує чуття клієнта, - так само, як у вас, письменника, є авторська інтуїція. Ви підсвідомо відчуваєте, хто є вашим читачем, і пишете саме для них. Добре, якщо ви можете описати це самим собі або, хоча б у загальних фразах, літературному агенту.



Три типи мовлення


"Мені немає з ким поговорити про мою творчість" означає не те, що вам, насправді, немає з ким поговорити. Ви можете відчувати потребу саме у вашій цільовій аудиторії або нестачу вмінь розповісти про свою творчість.


В останньому контексті є три типи мовлення - авторський, продажний та перформанс. Письменник не турбується про те, як його слова будуть сприйняті читачами. Він відчуває внутрішню потребу сказати саме це, і говорить, не зважаючи на кількість реакцій чи то їх відсутність.

 

Продажник використовує свідомі методи дослідження цільової аудиторії та формує меседжі, що відповідають її характеристикам.


Перформансер працює на розвагу - тобто, звертається до цільової аудиторії в той час, коли вона відпочиває, не вимагаючи здійснити покупку або замислитись над глибокими філософськими питаннями.

Важливо не забувати, що рутинна робота позбавляє болісного відчуття незавершеності, а редагування й коректура добре сполучаються з пошуками нових художніх прийомів та відточуванням стилістики. 


Формування професійного кола й біографії відомих письменників - ще один дієвий спосіб позбавитися відчуття камери-одиначки. Кричати у соцмережевий простір "Я тут не одна така?" і переконатись у тому, що це справді так, можна за хвилину, не чекаючи, доки ці страждальці прокинуться і зважать на ваш голодний крик. 


Письменницькі курси або методички? 


Тут важливо розуміти, чого ви хочете насправді. Якщо ви прагнете навчитись писати за певним зразком, використовуючи певні прийоми, і маєте більш-менш прийнятний хист, у вас вийде, хоча б за законами соціального відтворення. 


Якщо бажаєте підтягнути техніку, - ще й за результатами незалежного читацького аналізу - у вас теж вийде, ще й як. Потрібно лише обрати курси, які дадуть вам бажаний рівень кваліфікації. 


Якщо хочете зорганізувати свою діяльність, курси - особливо, авторські, від успішних письменників - стануть залізобетонною опорою. Єдина проблема в тому, що вічно зайняті письменники рідко ведуть курси, але винахідливі посередники збирають їхні поради - наприклад, у бестселер "Пиши сильно" від найвідоміших українських авторів.


І, врешті, є спосіб, з яким упорається навіть затятий асоціал. Письменницький щоденник, зошити для терапевтичного письма й чорновики. Спалите - посваримось. Шафки вам, і нагадую, що сьогодні останній день для безкоштовного отримання анкети творця. 


КнижКава у Facebook, Telegram, Bluesky, YouTube

Тут може бути огляд вашої події.
Умови співпраці - в листуванні 
mariazarzhytska@ukr.net


Ексклюзивна тема - Буття поета

Просто на Покрову: марафон spero