вівторок, 4 лютого 2025 р.

E-book: найвідоміші магазини світу

Image by StockSnap on Pixabay


Автор:
Марія Заржицька



Ще досі думаєте, чим заповнити свою читалку? Проблема ще та, коли просто блукаєте сторінками онлайн-магазину, і нема її, коли маєте список рекомендацій, яким довіряєте. Одні користуються рейтингами, інші воліють обрати книгу за відгуком, а хтось обирає з того, що є на сайті.


Щоправда, не завжди визнані автори й книги публікуються в нас цифровим друком. Антагонізм прагнення до осідлості та потреби мігрувати збиває з пантелику й видавців, які достеменно не знають, чого хочуть читачі. Втім, відсоток електронних книг поволі росте, і в попередніх публікаціях ми приводили способи читати потрібне якнайзручніше.


А що робити, коли потрібної книги не видано в Україні, або ви знаходитесь за кордоном і хочете придбати щось місцевою мовою для свого пристрою?


Сьогодні зануримось у світ електронних книг, представлених на міжнародному ринку в найвідоміших магазинах світу. Розглянемо магазини, що користуються найбільшою популярністю, дізнаємося, що потрібно, аби книга опинилася у них в продажу, і як найбільші майданчики з продажу електронних книг втримують своїх клієнтів.


American Bay: пазл всеохопності


Маркетингова політика гігантів вирізняється прагненням максимально охопити різні сегменти ринку. У видання приймається дистрибутив, а також  твори, запропоновані самими авторами.


Наприклад, Amazon Books був одразу налаштований на продаж книг у форматі Kindle для власного пристрою, але після додачі в технічні параметри інших форматів (у т.ч., epub) є можливість вибору - опційно, в залежності від видання. 


На практиці, видання з такою можливістю не так вже легко знайти - ось типовий приклад пошукової видачі, в якій сервіс ажніяк не може похвалитися релевантністю. Відносно нещодавнє нововведення читається як дозвіл користуватися epub на Kindle, коли сервіс самостійно виконує перетворення. 


Цікаво, що раніше Amazon пропонував користувачам робити це самостійно, й навіть видавав посібники з адаптації epub для своїх пристроїв, які й досі доступні на сайті. 


Сервіс Kindle Books пропонує не лише величезну кількість жанрів, але й категорій за винагородами або вибором редакції. Окрім того, у читачів одразу є можливість спілкуватися з авторами чи між собою в сервісі. Вартість книг настільки різниться, що цей сервіс можна вважати аукціоном і стоком водночас.


Apple Books налаштований на продаж книг всередині свого ком’юніті, зареєстрованого як власники пристроїв. Тут можна розраховувати на максимум технічного комфорту і ціновий діапазон зі звичною для американського ринку амплітудою, що схожа на лотерею. 


Сервіс Google Books більше схожий на бібліотеку, в якій читач, переважно, взаємодіє тільки з книгою. В мобільній версії Google Play пропонує скачування для будь-якого типу пристроїв, і лишається тільки перевірити технічні можливості свого покетбуку. 


Здається, ці три гіганти здатні задовольнити будь-які смаки, але їхнім недоліком є саме розмір. Сайтами буває непросто користуватись через ресурс оперативної пам’яті, - до того ж,  через величезну кількість видань існує й певна черга. Одне й те саме видання може з’явитись на полицях гігантів пізніше, аніж у менших магазинах, а в деяких країнах мати обмеження, що стосуються книги, автора чи сервісу. 


Втім, з меншими сервісами теж не все так просто. 


Дуже мобільний Everand від Scribd Inc. розрахований не лише на великий ринок, але й на те, що BookID кожної книги стане захистом від несанкціонованого використання. Сервіс відрізняє платна підписка одразу на три корпоративні платформи - Everand, Scribd, and SlideShare, з можливістю безкоштовного 30-денного користування.  


Традиції Amazon щодо нових авторів продовжує* Lulu - тобто, тут ви можете прочитати щось незвичне, опубліковане без участі видавництв. У іншому цей сервіс так само співпрацює з видавництвами за дистрибутивною програмою, і книги певною мовою можуть бути представлені на ньому, в залежності від аудиторії охоплення.  


*нав'язливу рекламу, виділену білим, розмістили не ми - це, на жаль, витівки платформи, яка не гребує дешевкою.


А що в Європі?


На перший погляд, не повинно бути обмежень для тих, хто перебуває за кордоном і хоче придбати книгу - але варто, все ж таки, мати номер телефону місцевого чи довіреного оператора. 


Можуть виникнути проблеми й з прив’язкою банківських карток - наприклад, скандинавські сервіси приділяють багато уваги верифікації. Навіть “європейськість” банку чи номеру телефону нічого не гарантує, - тож, якщо у вас є можливість скористатися допомогою місцевих жителів, пробуйте або ризикуйте


Наприклад, шведська компанія Storytel відрізняється дивною вибірковістю в списку країн перебування користувачів. Цей найбільший у Північній Європі сервіс із продажу електронних книг розширює країни обслуговування через придбання місцевих компаній. Storytel вирізняється увагою до аудіокниг у форматі аудіосеріалів та підкастів.


Втім, в списку країн Storytel, який пішов з російського ринку в березні 2022-го, немає ані Росії, ані України. В усякому разі, є інші сервіси, які, можливо, задовольнять ваші потреби. 


Конкуренцію за попит в Німеччині, Бельгії та Нідерландах веде Bol з досить-таки дисциплінованим сервісом, чимось схожим на Amazon, тільки з покращеними можливостями пошуку. Мова інтерфейсів - місцева, але є і англійська. Щоправда, книги просто так ви не подивитесь навіть за прямим посиланням - потрібна верифікація. 


Наслідуючи європейські тенденції, чи то всупереч їм, польські розробники створили Legimi й в цьому опинилися заодне з канадійцями Indigo, для яких важливою є валюта оплати. В Legimi дуже багато аудіоверсій, і це корисно для вивчення польської. 


Канадська компанія: спробуй не купи!


В Indigo французькі книги займають окремий розділ з відповідною мовою інтерфейсу, та це не означає, що більшість цих книг є французькими. Примітно, що канадські автори відмічені спеціальним лейблом, і для них теж є окремий розділ, - так само, як і для відстежування номінації CBC Canada Reads. 


Kobo Rakuten є конкурентом Amazon, ще й досить мінливим в плані з’явлення та зникнення представлених книг. Компанія пропонує додаток Kobo Books для читання (в т.ч., у навігаторах авто), власний бренд Kobo eReader з лінійкою пристроїв та спеціальні можливості для Apple. Окрім цього, в інтерфейсі 15 мов, серед яких чеська, польська, фінська і турецька. 


Бібліотеки: в пошуках скарбів


В електронних бібліотеках книги можна не лише читати, а й позичати, як-то в Open Library, або повністю безкоштовно користуватися ліцензійною копією відомих творів. Наукова бібліотека Wiley диференціює доступ до файлів для університетських мереж й інших спільнот та для приватних осіб. 


Загалом, такі бібліотеки - чудове місце для пошуку рідкісних видань, які можна читати повністю і без оплати. Щодо позички книг, читачам надається доступ на певний час. 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Ексклюзивна тема - Буття поета

Просто на Покрову: марафон spero