Автор Рут Фландерс, письменник,
власник проекту RFStudio
Image by @MZarzhytska on X
Чимало авторів, після того. як їм відмовило кілька видавництв, обирає самостійне просування своїх творів. Цей шлях тільки на перший погляд здається простим і осяжним. Як паперове, так і електронне видання потребують професійної уваги, кожне в своєму роді. Якщо у вас є маркетингові таланти, і, головне час та бажання цим займатись, охоче поділюся з вами методикою роботи
Літературний проект
Управління проектами - наука, що її можна застосувати до будь-якого типу задач із комплексним підходом. Добре тому, хто хоч трішки працював менеджером і має навички багатозадачності. Проект-менеджмент зосереджений на виконанні кількох завдань, що мають певну внутрішню логіку. Тож, літературний проект починається, можна сказати, на клітинному рівні.
Так само, як у клітини є ядро та інші життєво важливі механізми, проект просування літературного твору містить ядро - початковий продукт - і взаємопов'язані елементи в межах однієї структури. Ваш твір існує в формі рукопису? Розпочинайте публікацію - на папері, на сайті або інших онлайн-майданчиках. Це і буде перша клітина вашого літературного організму.
Проте, якщо ви маєте навички планування своєї роботи до етапу видання, створити "клітину писання" потрібно, а вже потім вона ділиться на інші клітини - публікація, просування тощо.
Літературний бренд
Творення бренду відбувається на рівні вашого світовідчуття. Його ви маєте донести аудиторії так, аби вони впізнавали вас серед тисячі інших, - навіть якщо ви пишете масову літературу. Бренд не є виключно логотипом або товарним знаком, чи, може, кольорами вашої візитівки. Це ви у формі вашої творчості, і вона, що презентує вас світові.
Унікальна торгівельна пропозиція - звучить аж надто продажно, так? І хай буде так, бо ви ж збираєтесь продавати. Ця структура вашої маркетингової клітини має зійтися з іншою структурою - унікальною купівельною групою - в точці "джі".
Хочете візуалізувати? Будь-ласка, і, чим швидше розпочнете, тим краще для брендування. Зараз чимало авторів бере участь у візуальному оформленні своїх текстів, і, коли вже ваш дизайнер та ілюстратор згодні - відкривайте простори скраму.
Чому я наполягаю на скрамі? Тому що це працює, і тільки.
Будь-яке завдання брендингу - хай то буде мерч із обгортками для книг, закладками або читацькими щоденниками, фігурками героїв - має в межах скраму клітинну структуру. Спробуйте хоча б Trello, але ні в якому разі не забувайте про майндмеппінг на папері.
Єдина умова - всі члени вашої команди мають поділяти цей підхід і вміти ним користуватись.
Контент-маркетинг
"Ну, це нудно й довго", - скажете ви. Так, нудно й довго, зате неймовірно цікаво. Будь-хто при тямі теперішніх трендів починає із вивчення соціальних мереж, але там можна залипнути в розмовах. Ще одна небезпека - токсичність стрічок, тому варто якомога скоріше створити семантичне ядро пошукових запитів.
Контент блогів - те, що слугує і детоксом, і, в певній мірі, замінником нескінченним порадам соцмережевих бабусь. Як правило, блогери пишуть про те, на чому непогано розуміються, і кожен має певну спеціалізацію. Без влогів тут аж ніяк не обійтись. Інколи краще показати за п'ять хвилин, аніж годину розповідати текстом.
Часописи та ЗМІ - схоже, найліпший порадник і дороговказ там, де жоден блогер не виїде через елементарний брак кваліфікації. Журналісти знаються на особливостях подачі обраних моментів так, аби аудиторія засвоїла інформацію якнайшвидше, часто - на підсвідомому рівні.
Свій сайт чи свій блог?
Блогерські платформи повністю підходять для публікації творів цілком або частинами. Де-факто, ви отримуєте простір для вільного експериментування з контентом, не чекаючи, доки у вас знайдеться програміст, верстальник та дизайнер. Якщо знаєтесь на створенні власних сторінок, тим гірше для вас, і ось чому.
Ви маєте приділяти увагу сайту так само, як це робите стосовно вашого житла.
Це важливо, тому що ви маєте власне онлайн-житло. Це накладно, тому що левову частину часу ви будете приділяти увагу руху цього будинку на колесах. Це круто, бо ви отримуєте певний статус в порівнянні з мешканцями блог-майданчиків, але це ще не все.
Ви просто-таки повинні знатись на SEO - основах оптимізації сайту. Це як водійські навички. Для користування блогом їх потрібно менше, але все ж потрібно.
Особливий різновид сайту - лендінг. Їх створюють для просування окремих книг або циклів. Лендінги мають меншу вагу в порівнянні з сайтом. Це як добре обладнаний моторний човен у порівнянні з важкою парусною яхтою.
Підводні камені процесу
Рифів чимало, і почнемо з головної помилки новачків. Це нерозуміння різниці між маркетингом та піаром. Перший стосується ринку, другий - громадської думки, хоча, і те, й інше взаємопов'язане.
У маркетолога і піарника настільки різні задачі, наскільки різниться мова їхнього спілкування з цільовою аудиторією. І дослідник, і комунікатор говорять, але різне в межах однієї задачі.
Мінімальний термін навчання маркетингу та PR p з базовими економічними знаннями складає від п'яти до десяти років для старту в процесі. Цей майже лікарський досвід, де знадобиться інтернатура - тобто, залученість до проектів, де ви не є ані власником, ані директором, не входите до топ-менеджменту і навіть до середньої ланки.
Дехто тренується на стартапах, і це болючий, але сильний досвід. Я його поважаю.
Інші в команді - теж пастка для вашого розуму. Інші на полі - це ваші конкуренти або сильні гравці, в яких варто вчитись, забувши про букнети й аркуші. Чужі помилки - мої помилки, а як навпаки?
І, як пише улюблений нашою командою Марті Ньюмеєр, "важливо, що скажуть вони". Так-так, вони, ваші читачі, але часто вони поводяться точнісінько так, як ваші друзі та родичі.
Потрібна допомога з просуванням?
Приєднуйтесь до чату RFStudio в Телеграм
або пишіть на адресу popadankodaniil@gmail.com
Немає коментарів:
Дописати коментар