Автор: Марія Заржицька
На сучасному книжковому ринку паперова й електронна книга зробилися затятими конкурентами. Справа не лише у вартості чи зручності користування, але у відчутті контролю. Світ споживання стає настільки мінливим, що читач не знає, чи зможе завтра знайти улюблену книгу або автора, і що взагалі станеться з його бібліотекою.
Електронна книга: ризик мобільності
Наші читацькі звички, насамперед, визначають те, якою версією книги ми хочемо користуватись. Більшість читачів успішно поєднують у своїй бібліотеці паперові та електронні версії книг, але в бік останніх схиляють, якнайменше, дві характерні проблеми сучасності.
Через дороговизну власного житла значна кількість людей змушена обмежити володіння речами. Окрім того, життя у великих містах і значна завантаженість часу змушують людей читати буквально на ходу. Хтось не має доступу до великих бібліотек та магазинів паперової книги, вільних коштів на придбання меблів чи достатньо місця в приміщенні для зберігання видань на папері.
Все це - аргументи на користь вибору електронної версії книг, з якими, всупереч відомому міфу, зручно взаємодіяти, й варто лише визначити для себе умови комфортного користування. Це й пристрій для читання, і режим, і особливості вашого здоров’я - наприклад, спеціальні окуляри для користування гаджетами, чи регулювання яскравості дисплею або ресурси для копіювання, на випадок втрати гаджету й пошкодження файлу.
До речі, останні відкриття з fb2 та djvu форматами змушують замислитись найсміливіших - в усякому разі, про те, звідки ці файли отримані. Питання, чи існує сторонній код у розробках, які з нещодавнього часу активно пропагуються їх творцями (наприклад, ЛитРес на Ридли), залишається відкритим, але відсутність захисту від копіювання хоч якось заспокоює.
Втім, якщо й досі хвилюєтесь, згадайте про mobi й azw, які Amazon більше не збирається підтримувати.
Дві сторони одного адаптиву
Окрім цього, важливо, яку книгу ви обираєте для користування, і де її читаєте. Електронною книгою вважається будь-яке видання, опубліковане за допомогою цифрових пристроїв, - тож, ви можете читати з сайта чи скачувати файл на власний телефон, обирати текстову або аудіоверсію книги, платні чи безкоштовні видання.
Більш того, світ електронного читання не обмежується лише книгами, випущеними у видавництві. Їхній недолік - відсутність можливості зробити швидку редактуру після виходу книги. Тож, у випадку авторської, перекладацької чи редакційної помилки доводиться чекати перевидання.
Насправді, чимала кількість авторів розповсюджує свої книги без участі видавництв, маючи доступ до власних творів, до аналітики та миттєвого редагування. В таких виданнях - навіть якщо вони є тільки на сайті, без можливості скачати книгу - зміни вносяться регулярно чи періодично, і автор повідомляє аудиторію, коли вони відбулися.
Частина електронних книг випускається в аудіоформаті, й це хоча б частково знімає проблему перекладу, наприклад, шрифтом Брайля або уможливлює знайомство зі світом літератури для тих, хто постійно в русі. Створенням аудіосеріалів займаються професійні актори та медійники.
Більш того, читацька поведінка у постінформаційній ері свідчить про схильність занурюватися у книги замість спілкування, що викликає високий рівень стресу, або використовувати електронне читання як замісну терапію залежності від ігор чи соціальних мереж.
Позаяк, електронні книги не позбавляють людину соціальності. Навіть при надмірній зануреності в читання користувачі цифрових видань знаходять собі однодумців, створюють спільноти й книжкові клуби, активно дописують відгуки й відвідують книжкові магазини.
В умовах війни читання паперових книг ускладнюється перебоями з електроенергією, й багато хто воліє витратити заряд свого гаджету на знайомство з новим чи зустріч зі старим, улюбленим книгохітом. Проблема полягає лише в одному - як закінчити читання, але й тут ринок спішить на допомогу з додатками для регуляції часу.
Пристрої та додатки для читання
Будь-який читач цифрового контенту зтикався з проблемою відволікань, і вирішити її можна кількома способами.
По-перше, це виведення електронної бібліотеки в окремий гаджет - рідер, спеціально створений для комфортного читання й зберігання великої кількості книг.
По-друге, складання індивідуальних читацьких планів, які не викликають тривожності. Остання аж дуже схожа на шкільний невроз, - тому, якщо ви регулярно відчуваєте дискомфорт через недостатню, як вам здається, кількість прочитаного, варто не лише змінити графік читання.
По-третє, зменшення кількості прочитаного за один прийом. Закидання книг та тривалі прогалини в читанні пов’язані з недостатнім почуттям міри й ілюзією безмежності власних сил.
Під час вибору рідера читачі зтикаються не лише з проблемою якості, але й з необхідністю враховувати формати файлів, які зчитуються пристроєм без необхідності змін. Будь-яке переформатування - ризик втрати чи пошкодження інформації, а також небажаних дій сторонніх сервісів.
Крім того, важливим є безперебійний доступ з пристрою до магазинів, де читач звик купувати книги, або до сайтів, на яких розташовані улюблені видання.
Представляємо перелік рідерів, що досі активно використовуються читачами:
Kindle
Pocketbook
Kobo Rakuten
Onyx
InkBook
Huawei
Формати файлів та способи користування
Звісно, активний читач за відсутності інших умов погодиться читати в Notepad, - але теперішній вибір форматів не визначає остаточною необхідністю жодного додатку.
Найбільш популярними лишаються формати pdf, epub та Kindle, а для літератури, що не перевидається або видається обмеженими тиражами - документарні (doc, docx) та навіть текстові txt-формати.
Цінність останніх не варто занижувати. Документарні та текстові формати легко зчитуються на старих пристроях, і їх набагато простіше змінити, аніж формати наступних поколінь. До того ж, у таких форматах буває більше візуальної привабливості, й вони не потребують жодного спеціального додатку.
Програми для читання електронних книг вирішують проблему зручності користування файлом, коли треба швидко перемикатися між главами, зносками, щось запам’ятовувати або знаходити потрібне місце в книзі. Частина з додатків має трекінг та статистику, але це загрожує особливим видом залежності від читання, який ми описували у попередніх випусках.
Додатки, що дають можливість читати електронні книги, поділяються на ті, в яких ви можете придбати нові видання, й ті, які зосереджені виключно на процесі читання. Перші належать магазинам або бібліотекам, другі створюються як незалежні проекти, в яких роль реклами відводиться читацьким уподобанням.
Якщо рахувати кількість сучасних додатків для читання, вона сягне півсотні й навіть більше. Звісно, в таких умовах розробники замислюються про доходи й починають грати на рекомендаціях - тому не варто аж так довіряти популярним тенденціям. Важливо, чи задовольняє додаток саме ваші читацькі потреби.
Нижче - перелік додатків для читання, що є найбільш популярними в Україні, призначені для трекінгу та / або читання / прослуховування книг всередині додатку.
Абук
Amazon Kindle
Apple Books
Audible
BookFusion
BookMory
Booknet
Bookshelf
Cool Reader
Goodreads
Google Books
eReader Prestigio
Everand
Fable
Freda
Kindle
Kobo Books
Librarius
Megogo
WebToon
Month Read
Moon + Reader
Pdf Reader
Readera
Read More
Rork
Play Books
The Story Graph
Wattpad
Yakaboo
Дякуємо @A_E_Black on X за ініціативу в опитуванні користувачів. У нашій наступній публікації будемо говорити про те, чому електронні книги коштують саме стільки. Це стане друга з трьох зимових публікацій на тему, яка, сподіваємося, зрушить з місця проблему хатніх книжкових валів.
Жодного спаму.
Один тиждень - одна новина.
Тут може бути огляд вашої події.
Умови співпраці - в листуванні
mariazarzhytska@ukr.net
Немає коментарів:
Дописати коментар