понеділок, 30 червня 2025 р.

Дитяча полиця: хто є топ?


Image by @MZarzhytska on X


Автор Марія Заржицька                Репортаж місяця - червень 2024



Ринок дитячої літератури в Україні мало з яким можна порівняти. Буквально за кілька років наше книговидання в цій галузі сягло рівня, що й не снився багатьом розвиненим країнам. Дизайн, асортимент і наповнення - здавалося б, виграємо усюди й всім. Що ж турбує середньостатистичного читача, які проблеми ховаються на піку розвитку в епоху повномасштабної війни? Протягом  трьох місяців літа спробуємо розібратись.


Отже, починаємо із загального огляду, за методом, який найчастіше використовують замовники дитячої літератури. Це пошукові запити в Інтернеті, на які розраховують видавництва, великі мережі й невеличкі книгарні, що, так чи інакше, намагаються просуватись онлайн.


Коронні місця в імперії: риф 1


Закупівля контекстної реклами - тобто, реклами, яка виводить на перші позиції користувацького пошуку в браузері - справа не для тих, хто змушений рахувати кожну копійку. В усякому разі, так здається початківцям на полі, яких користувачі знайдуть за директним запитом, тобто, назвою уже відомого для них видавництва чи книгарні. Це зайвий раз нагадує про брендинг.


Що стосується відомих гравців ринку, їх, у більшості, одразу можна знайти, ввівши будь-який загальний запит. Наприклад, «дитяча література видавництва». І тут чекають сюрпризи, на які, мабуть, не сподівались навіть учасники «великої п’ятірки» видавництв України. В ТОП-10 найпопулярнішого браузеру в світі опинилися:


  1. Рекламне місце видавництва «Ранок» (м.Харків) - найбільшого видавця літератури для розвитку дітей.
  2. Інтернет-книгарня Balka-book, що переспрямовує запит на власні пропозиції від видавництва КСД (м.Харків).
  3. Інтернет-книгарня Knigovo, що, зокрема, робить акцент на продажі шкільної літератури (м.Харків).
  4. Леотека - сайт Львівської державної обласної бібліотеки, що пропонує сторінку зі списком видавництв дитячої літератури в Україні (м.Львів).
  5. Видавництво «Ранок» (м.Харків). Важко сказати, навіщо такому відомому гравцю ринку аж два місця в топі, але факт залишається фактом.
  6. Книгарня «Є» (м.Київ) - найбільша мережа книгарень із локальними магазинами та можливістю оформити інтернет-замовлення.
  7. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА (м.Київ) - професіонал ринку, насамперед, художньої дитячої літератури для всіх вікових груп.
  8. Талант (м.Харків) -  видавництво, що має власні книгарні, склад у Харкові та Полтаві й пропонує покупцям дитячу літературу всіх основних напрямків.
  9. Vivat (м.Київ) - видавництво, що відносно нещодавно увійшло до «великої п’ятірки», зарекомендувавши себе гарним дизайном та оригінальним підходом до формування асортименту.
  10. Богдан (м.Тернопіль) - видавництво, що спеціалізується на освітній літературі для дітей як традиційного, так і новітнього напрямку (НУШ) та художній літературі з української «високої полиці» для дітей.

І, хоча б для цікавості, зауважимо, хто не опинився в ТОП-10 за вищевказаним запитом. Львівське видавництво «Астролябія», хоч і не має ширини асортименту, зате, пірнуло на неабияку глибину з толкініаною, що вперше видається українською в розширеній версії. У львівських толкіністів на сьогодні - одинадцята позиція, й це, справді, непогано.


Врешті, повернемось до змісту нашого запиту. За ним мають з’являтись, насамперед, видавництва, бо в них читач розраховує придбати літературу дешевше, аніж у книгарні. Втім, серед учасників десятки - аж три книгарні. Це, все ж таки, спонукає до порівняння цін з аналогами, пропонованими у видавництвах. 


Й читачам, і тим паче, власникам книжкових ресурсів доводиться сподіватись лише на маркетинг, перемога в якому набуває сьогодні все більш тактичного характеру. Що це означає? АкціЇ, спеціальні ціни, розпродаж, інші спецпропозиції тощо. 


Для порівняння зробимо більш загальний запит - наприклад, «дитяча література» і отримаємо ще більш примітні результати:


  1. Рекламне місце Інтернет-книгарня Bookopt
  2. Рекламне місце Книгарні «Є»
  3. Рекламне місце інтернет-книгарні Yakaboo
  4. Інтернет-книгарня Yakaboo
  5. Книгарня «Є»
  6. Видавництво «Ранок»
  7. Самовидавничий ресурс «Букнет»
  8. Книгарня «Книголенд»
  9. Видавництво Vivat
  10. Інтернет-книгарня Yakaboo


Отже, 7 позицій з 10 займають книгарні, серед них - одна гуртівня, всього дві позиції - видавництва і одну - самвидав. Деякі великі книгарні сидять аж на трьох стільцях одразу, і тут, справді, виникає питання про впевненість. І тут очевидною є гіперприхильність Google до рекламодавців, яка збільшує їхнє домінування на ринку аж до загрози недобросовісної конкуренції. 


Вирішальним в такій ситуації є вибір користувачів, а саме, введення директного запиту в пошуковий рядок. Це ім’я автора чи назва книги, видавництва, магазину. Ціна - не завжди аргумент, якщо додати до неї вартість доставки. Обізнаність у світі літератури ще більше підвищує шанси придбання потрібного товару за вигідною ціною.


В таких умовах маленькі книгарні все більше будуть спеціалізуватись на літературі, яка з певних причин відсутня у великих мережах, але потрібна читачеві - в тому числі, книги повторного вжитку. Так само й читачі мають частіше відвідувати книгарні свого міста, де знайдуться видання для дітей, що, справді, вартують уваги. Це можуть бути видання попередніх років, місцевих авторів або книги, не викуплені з попереднього накладу.


Три кита ринку: риф 2


Отже, з попередніх даних бачимо структуру книжкового ринку, яка забезпечує його ефективне функціонування. Видавництва друкують (і. здебільшого, продають) власні книги, а також видання партнерів, книгарні намагаються зосередити в себе якомога ширший асортимент або спеціалізуються на певних видах літератури. 


Більш того, книжковий ринок в Україні поповнився гуртівнями, де можна розраховувати на нижчі ціни, аніж в роздрібних точках, та ширший асортимент.


Крім того, в галузі дитячої літератури маємо самовидавців ув електронному форматі (онлайн і безкоштовне чи платне скачування) та потужний бібліотечний ресурс, на якому доволі легко зорієнтуватись у виборі літератури для дітей та відкрити для себе світ читання з неринкового боку.


Для аналізу структури топу переходимо до списку, який утворився в нас із лідерів пошуку Google, та кількості позицій, які вони займають у двох списках:


  • Інтернет-гуртівні - Bookopt, Knigovo (2)
  • Інтернет-книгарні - Yakaboo (3)
  • Книгарні з локальними магазинами та інтернет-продажем- Книгарня «Є» (2), Книголенд (1)
  • Видавництва - Ранок (3), Vivat (2), А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА (1), Талант (1), Богдан (1)
  • Самовидавничий ресурс - Букнет (1).
  • Бібліотеки - Leoteka (1).


Що ж забезпечує перевагу інтернет-книгарень на інформаційному ринку дитячої літератури в Україні? Це асортимент і чітка класифікація напрямків, згідно потреб читача. Якщо видавництва складають, переважно, кістяк такої класифікації, то інтернет-книгарні поглиблюють номенклатуру, створюючи розуміння того, куди саме рухатись у напрямку вибору. Це важливо для читачів, які не дуже добре орієнтуються в світі сучасної літератури для дітей, а також для юних читачів, які можуть брати участь у виборі цікавої для них книги.


З іншого боку, цінопади та асортимент переконують, що далі ходити не треба. Окрім ризику потрапляння в залежність від щоденних акцій, є небезпека зростання поштових витрат і потрапляння на гачок трендів. Крім того, ми позбавляемо себе можливості уважно роздивитись книгу перед купівлею, а власники магазинів починають думати, що штучний попит і є запитом.


Шукаємо та обираємо


Щодо класифікації, зробимо невеличкий екскурс, але почнемо з головних критеріїв, які впливають на вибір. Це вік, літературний жанр і напрямок. Поняття художньої та нехудожньої літератури тут, скоріше, допоміжне, аніж базове. Отже, маємо більше двох десятків категорій пошуку потрібної книги:



література для дошкільнят

література для молодших школярів

література для підлітків

література для юнацтва


абетки

книги-іграшки

загадки та жарти

віршики до свят

картонки

вімельбухи

розмальовки


читаємо дітям

перше читання по складах

для самостійного читання

книги з наліпками


дитяча розвиваюча література

книжки для творчості та хобі

дитячі енциклопедії

дитяча Біблія

новорічні та різдвяні видання


прописи

навчальні книги

пізнавальна література

про мистецтво й музику

транспорт, техніка

комп’ютери та технології

іноземні мови

білінгви


з історії

про релігію

етикет, зовнішність, гігієна

спорт і активний відпочинок

про дружбу, відносини та кохання

про дорослішання

подорожі


вірші для дітей

про поезію

казки й міфи

сімейні історії

твори, оповідання


шкільна проза

пригоди, детективи

класика

світові бестселери

фантастика й фентезі

квести

комікси та графічні новели


біографічні книги для дітей

книжки по фільмам


подарункова література



Догідливість: Риф 3



Нарешті, розпочинаємо огляди каталогів за критеріями. Сьогоднішній критерій - розподіл українських та зарубіжних авторів у виданому сайтом списку художньої літератури для дітей (перша рекомендована десятка). Для ресурсів, де ця категорія відсутня, ми брали перше читання чи літературу для дошкільнят. Ось що в нас вийшло:

  • Інтернет-гуртівня Bookopt - 9 українських авторів і 1 письменник з-за кордону.
  • Knigovo - 2 українських автори і 8 зарубіжних
  • Yakaboo - 4 українських письменника і 6 іноземних
  • Книгарня «Є» - та сама ситуація 
  • Книголенд - 3 українських письменники і 7 іноземних
  • Видавництво «Ранок» - 10 зарубіжних авторів з 10
  • Vivat - 7 і 3 відповідно.
  • А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА - 10 українських з 10.
  • Талант - 10 зарубіжних з 10.
  • Богдан - 7 українських письменників і 3 зарубіжних.

Найзгадуваніші українські автори у цих списках - Всеволод Нестайко («Тореадори з Васюківки», «Лісова школа», «Одиниця з обманом»), Іван Малкович («Українська абетка», «Різдвяна рукавичка», «Ліза та її сни»)), Сашко Дерманський («Пригоди Маляки», «Вуж Онисько», «Обиральний день»), Лілія Політай (серія енциклопедій «100 цікавих фактів»), Зоряна Биндас («Котики-патріотики», «Трубачі з Підгорбиків»), Богдан Стельмах («Батькові слова», «біда навчить»). 


В даному випадку «Букнет» не розглядався, як ресурс, що публікує тільки українських авторів. На першому місці серед рекомендованих самовидавців - Yana Letta, автор дитячих детективів («Таємниця лимонного пирога», «Таємниця зниклої Галі»).


В числі рекомендованих зарубіжних авторів переважають письменники з США, Великобританії та Польщі. Серед них - Марта Галевська-Кустра (серія «Бодьо»), Люсі Деніелс («Історії порятунку»), Адам Фрост («Акули люблять науку», «Динозаври люблять математику»), Барбара Сунель (серія «Я вже читаю») і, звісно Джон Рональд Руел Толкін з усіма своїми творами.


Ситуація, м’яко кажучи, несправедлива, - при тому, що українських авторів майже не зустріти в країнах. яким ми даємо стільки місця в рекомендаціях, а іноземним авторам аж не так просто пробитись на ринки вищезгаданих країн. Якщо видавництва ще формують політику просування, то книгарні, здається, забувають про неї,  створюючи враження нової колонізації, причому, з ранніх років життя українських читачів.


Звісно, можна багато говорити про якість письма українських авторів та передові технології, - проте, хоч інколи варто заглядати до Леотеки, аби створювати попит замість цифрових систем. 


Що стосується Букнету і подібних йому сайтів самвидаву, ключовим словом тут є, мабуть, «безкоштовно» та «заборонене». В читачів є ризик натрапити як на невизнаного генія, так і неадекватного автора, що експериментує з психікою цільової аудиторії. Жодних упереджень, лише факти. В усякому разі, передивитись книгу зайвий раз - не перестраховка.


В наступному огляді заглибимось до асортимент книжкових полиць з дитячою літературою та спробуємо визначити, які жанри й напрямки переважають у ринкових пропозиціях.


КнижКава в Х та Telegram


не пропустіть жодного спецрепортажу!



Тут може бути огляд вашої події.


Умови співпраці - в листуванні 


mariazarzhytska@ukr.net

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ексклюзивна тема - Буття поета

Просто на Покрову: марафон spero