Депресія, тобто, стан пригніченості, відчувається не за готовими шаблонами, - втім, якщо ви знайшли образ для свого стану, намагайтеся одразу занотовувати або замальовувати його. Чимало письменників трансформувало свої переживання під час пригнічених станів у твори, що отримали світове визнання.
Знати й визнати
Визнання, і справді, можна створити. Спитайте себе, що для вас важливо. Наявність інтересу, рівень інтересу, якість інтересу - все це можна виміряти й проаналізувати навіть там, де, здавалося б, цей процес від вас не залежить.
Натомість, багато сучасних авторів задовольняються лише цифрами переглядів на безкоштовних майданчиках для публікацій, які гарантують (і те, не всі), що ваше ім’я та твір вийдуть в пошук за директними запитами. Втім, найбільшу вагу для пошуковиків мають зовнішні посилання та активність у соцмережах, що часто є одним і тим самим процесом.
При цих словах у багатьох авторів депресія може посилитись, але тільки з однієї причини - ви, не народжені бути промоутером, картаєте себе за це. Шалений ейблізм сучасності стає напрочуд тиранічним, ще й у ринкових умовах. Зайцю погано від того, що він не вовк, а вовку сумно через примерзлий хвіст і прудкість заячих лап.
Це, справді, аболіціоністське задоволення - послати піар-менеджмент рабовласників і дозволити собі жити власним життям.
Зворотний зв’язок павука
В наш час письменників змушують бути гіперсоціальними, або, навпаки, асоціальними, підкидаючи все нові й нові методики захисту особистих кордонів. Все більше молодих авторів скаржаться на дивний підхід видавництв, які, замість тверезої ринкової оцінки пропонованого їм контенту, відправляють письменників у соцмережі, набирати собі прихильників авансом.
Досить імовірно, що таким непорядним способом вас намагаються використати в якості об’єкта дослідження з маркетингових технологій, навіть не думаючи про те, що означає підірвати довіру читача. Я б радила взагалі не укладати домовленостей з такими видавництвами або переконатись, що це їх єдина помилка в стратегії. У більшості випадків реалії показують системні помилки.
Отже, беремо за правило одразу - автор з ненаписаною книгою, що не має досвіду в сфері маркетингу або продажів, уникає долі київських новобудов. Пишіть синопсиси, редагуйте контент, готуйте його до публікації за правилами, оголошеними видавництвом, збирайте кількість відмов з роздруківкою і архівуванням, - і, якщо хочете, робіть самвидав, але не чіпайте ринок. Будь-ласка, не чіпайте ринок. Жити згідно законів експериментальної країни в літературі не вийде.
Творчість і пресинг цифр
“Ми робимо не лише те, на що здатні”, - скаже будь-хто, змушений поєднувати творчість з безліччю інших справ. І добре, що сучасна людина все більше звертає увагу на те, в яких умовах живе, і що їй потрібно, аби елементарні та соціальні потреби не скніли у кутку. І кожен з нас помічав, як дратується від недосконалості та незавершеності, й, врешті, доходить висновку, що самість - це смерть.
Я, справді, дуже шаную людей, які охоче допомагають своїм знайомим креативщикам у побуті, й творчих особистостей, здатних вирватись із власного фандому для терапії клінінгом, кейтерингом та ландшафтним дизайном.
Мені страшенно подобаються люди, які питають, скільки часу читач проводить за їхньою книгою, і що буде, коли взагалі не висувати свою особистість поперед книги або проводити час у натхненній роботі замість ліпити злі вареники. Я захоплююся людьми, що пхають носа в аналітику і хочуть знати, що це означає для їхньої роботи.
Аналітика продажів, та й самі продажі, відбуваються за певними законами, що спираються на знання про цільову аудиторію, але це ще далеко не все. Окрім точних знань, існує чуття клієнта, - так само, як у вас, письменника, є авторська інтуїція. Ви підсвідомо відчуваєте, хто є вашим читачем, і пишете саме для них. Добре, якщо ви можете описати це самим собі або, хоча б у загальних фразах, літературному агенту.
Три типи мовлення
"Мені немає з ким поговорити про мою творчість" означає не те, що вам, насправді, немає з ким поговорити. Ви можете відчувати потребу саме у вашій цільовій аудиторії або нестачу вмінь розповісти про свою творчість.
В останньому контексті є три типи мовлення - авторський, продажний та перформанс. Письменник не турбується про те, як його слова будуть сприйняті читачами. Він відчуває внутрішню потребу сказати саме це, і говорить, не зважаючи на кількість реакцій чи то їх відсутність.
Продажник використовує свідомі методи дослідження цільової аудиторії та формує меседжі, що відповідають її характеристикам.
Перформансер працює на розвагу - тобто, звертається до цільової аудиторії в той час, коли вона відпочиває, не вимагаючи здійснити покупку або замислитись над глибокими філософськими питаннями.
Важливо не забувати, що рутинна робота позбавляє болісного відчуття незавершеності, а редагування й коректура добре сполучаються з пошуками нових художніх прийомів та відточуванням стилістики.
Формування професійного кола й біографії відомих письменників - ще один дієвий спосіб позбавитися відчуття камери-одиначки. Кричати у соцмережевий простір "Я тут не одна така?" і переконатись у тому, що це справді так, можна за хвилину, не чекаючи, доки ці страждальці прокинуться і зважать на ваш голодний крик.
Письменницькі курси або методички?
Тут важливо розуміти, чого ви хочете насправді. Якщо ви прагнете навчитись писати за певним зразком, використовуючи певні прийоми, і маєте більш-менш прийнятний хист, у вас вийде, хоча б за законами соціального відтворення.
Якщо бажаєте підтягнути техніку, - ще й за результатами незалежного читацького аналізу - у вас теж вийде, ще й як. Потрібно лише обрати курси, які дадуть вам бажаний рівень кваліфікації.
Якщо хочете зорганізувати свою діяльність, курси - особливо, авторські, від успішних письменників - стануть залізобетонною опорою. Єдина проблема в тому, що вічно зайняті письменники рідко ведуть курси, але винахідливі посередники збирають їхні поради - наприклад, у бестселер "Пиши сильно" від найвідоміших українських авторів.
І, врешті, є спосіб, з яким упорається навіть затятий асоціал. Письменницький щоденник, зошити для терапевтичного письма й чорновики. Спалите - посваримось. Шафки вам, і нагадую, що сьогодні останній день для безкоштовного отримання анкети творця.
КнижКава у Facebook, Telegram, Bluesky, YouTube
Тут може бути огляд вашої події.
Умови співпраці - в листуванні
mariazarzhytska@ukr.net
Немає коментарів:
Дописати коментар