Автор Марія Заржицька Буття поета, випуск 4
Поезія для збірок вважається найліпшим способом познайомити майбутніх шанувальників зі своєю творчістю. В минулому випуску Буття поета ми говорили про призначення й види поезії. Від них залежить вибір тих, у кого ваші вірші отримають найпотужніший відгук.
Втім, різновид вірша не є вичерпною ознакою його цільової аудиторії. То є, скоріше, спосіб сформувати меседж, який почують з найбільшою ймовірністю. Сьогодні говоримо про збірку як маркетинговий інструмент у руках творця.
Самому чи гуртом?
Збірка одного автора може бути тематичною або містити кілька поетичних напрямків. Збірка поетичного гурту включає один або кілька напрямків, має ілюстрації або фото.
Літературний гурток, як правило, визначає цільова, стильова або жанрова спорідненість доробку його членів. Проте, найбільша небезпека - прикрашати полиці до урочистих заходів.
Варто переконатись, що читачі за межами зони комфорту все ж таки існують. Як це зробити, коли ще немає жодної надрукованої збірки?
Цільова аудиторія
Найпростіший спосіб отримати перших читачів - зустрічі з колегами по перу з інших об’єднань та регіонів, поетична колонка у ЗМІ та власний блог. Останній варіант уже є потужним способом публікації, й дає можливість викласти найкраще там, де публікуються нові автори.
Статистика - річ, що залежить і від тих, кому вона потрібна. Тож, поширення в соцмережах - єдиний спосіб для новачка дізнатись, скільки людей зацікавить його творчість, за умови регулярного просування там, де ці вірші читають.
Поетичні групи в соцмережах - досить активна аудиторія, та не варто нехтувати особистим впливом у колах пересічних читачів, де спілкування сприяє знаності.
Де видаватись
Кожен з поетів мріє про власну збірку, але не кожен починає з неї. Ставлення видавців до поезій може різнитись в особистісному та ринковому контекстах. Останній не завжди пов’язаний з печальним досвідом, а може бути наслідком відсутності такого досвіду взагалі.
Друк виглядає найяскравішим проявом суспільного визнання, але ось що маємо в поетичних колах насправді:
поличкові видання
бібліотечні видання
тематичні видання
часописи, журнали, газети
онлайн-видання.
Так чи інакше, в довжелезному переліку видавництв обов’язково знайдеться своє - питання в тому, на яку аудиторію воно працює, і як вкладається у так звані ризиковані видання.
Благодійницька ініціатива може сусідити з досить-таки очевидним комерційним проектом, спрямованим на громадськість, із конкретною місією. Важливо бачити, що робиться на підготовчому етапі, й спрогнозувати ймовірність утримання корабля на плаву.
Найважливіший момент видання - що далі, коли книгу надруковано. Збірки, створені видавництвами чи під проект, розходяться завдяки їхнім зусиллям, а от поету, що видався за власний кошт, і просуватись доведеться так само.
Отже, для поета важливо навіть не те, де видаватись, а де прозвучати так, аби захотіли видати.
Гурт і публіка
Багатьох творців поетичного слова, й справді, задовольняє камерність. Їм важливо почуватися в колі однодумців, не маючи високих амбіцій, та робити те, на що спроможні. Це шлях поетичних гуртків місцевого масштабу, публікацій в благодійницьких та конкурсних часописах, зустрічей з колегами по перу, під час яких кожен може відчути себе потрібним та важливим.
Інший шлях - створити власне поетичне об’єднання або увійти до такого, аби пробиватись на ширшу публіку, на всеукраїнські та міжнародні конкурси й в пресу, що далеко не завжди оминає увагою поетів. Тут, як і в маркетингу, важливо знайти “адвокатів бренду”.
Поетичні спільноти та конкурси
Презентувати себе суспільству можна будь-де, але традиційний шлях - лише традиційне мислення. Багато хто застрягає на місцевій громаді, обкладений грамотами, призами та прихильністю можновладців. Інші набирають списки регалій на конкурсах, так і не відкрившись широкій аудиторії з десятками збірок. Головна спокуса конкурсів - премії, які важливі для автора, та мало про що розповідають читачам.
Соцмереживо
Чим старішою є соціальна мережа, тим більше ймовірності знайти в ній любителів поезії, - проте, з’явлення Bluesky лишає надію на виокремлення певного культурного пласту, не лише серед представників старшого покоління. До того ж, молоді поети люблять записувати аудіо та відео, і це лише сприяє популярності.
Facebook та YouTube впевнено тримають лідерство за кількістю поетичних кіл і швидкістю досягання цільових аудиторій. Запис збірок та начитування аудіокниг здатні творити дива. З Інстаграмом складніше, але там виручає мистецтво короткого віршування.
Загалом, безкоштовні ресурси багато чого можуть, якщо не лишати їх напризволяще. Добірки в Spotify теж потребують списку читацьких запитів, а підкасти в SoundCloud - контент-плану, навичок тривалої промови та обладнання для звукозапису.
Контент-маркетинг - наше все, і це технічність, як би тривіально не звучало.
Блог чи влог?
Своя сторінка в Інтернеті потребує уваги, що, насправді, виходить за межі звичної творчості. Це таргетинг, або встановлення обгрунтованого зв’язку між контентом і аудиторією. Це цільовий відбір віршів, які випливуть з потоку тисяч і тисяч влогів по всьому світу, і впевненість у тому, що механізми соцмереж - всього лише інструмент.
Створення, налаштування (в тому числі, систем аналітики), заповнення контентом, що сприяє виведенню вгору пошукових позицій, поширення у соцмережах та тематичних виданнях потребують допомоги кількох спеціалістів, а головне - часу, з яким буває складніше, аніж з уміннями.
Комусь вдається створити власний блог на безкоштовних платформах і просувати його, хоча б частково бачучи результати - як правило, фіксуються перегляди від тих людей, які дозволили таку статистику під час створення профілів. Тут є певний фактор стресу, з яким потрібно змиритись і не сприймати побачені цифри як вирок.
Те саме стосується влогу в YouTube чи Instagram. Усе залежить від ринкової мети платформи, яка завжди має контент першочергового вибору - але, знову ж таки, потрібні певні налаштування та розуміння особливостей цільової аудиторії.
Підготовка до видання
Спитайте будь-якого поета, що він не любить більше за все у власній творчості, й він відповість: “Редагувати”. Вірші вилежуються, читаються й звучать інакше, особливо звучать. Без читання вголос не виправити ритміку, бо її недоліки - найтиповіші помилки.
Вірші, що зібралися, потрібно ще й розділити за певним типом - або користуючись схемою, наведеною в попередньому випуску, або за часовими рамками, що дозволяє побачити динаміку особистості поета.
Головне, уявити себе на місці читача, що ніколи про вас не чув і не читав ваших віршів. Що його має привабити? Обкладинка с концептуальним дизайном, ваші регалії або рядки з високою ймовірністю бути процитованими?
Тут стане в нагоді бета-рідинг і асистентство, читання вголос, худонє й технічне редагування. Бібліотеку поета доповнять посібники з поетичної творчості та мовознавства, підручники української мови донушівського періоду, що вправляють у теорії та практиці поезії немовби з нуля.
Отже, на перші сторінки вашої майбутньої книги мають потрапляти вірші, що швидко й міцно захоплюють увагу читача, легко запам’ятовуються й піднімають важливі для читача питання.
Зробити час
Чудовий спосіб прозвучати - запис аудіо, але це ще не все. Порівняння з високою полицею, колегами й жанровими школами, пошук стилістичної спорідненості допоможуть відточити перо і визначитись, куди йти далі.
Нагадаємо, що будь-яка спроба озвучності не завадить - і, якщо ваші вірші можна співати, їх почують вже сьогодні.
Жодного спаму.
Один тиждень - одна новина.
Тут може бути огляд вашої події.
Умови співпраці - в листуванні
mariazarzhytska@ukr.net
Немає коментарів:
Дописати коментар